Jak sprawdzić czy internetowy kantor jest bezpieczny?

bezpieczeństwo kantorów internetowych

Internetowy kantor podlega ściśle określonym regulacjom prawnym. Nie każdy jednak jest godny zaufania, dlatego warto przed podjęciem ostatecznej decyzji i dokonaniem transakcji wymiany walut w sieci przeanalizować kilka podstawowych aspektów funkcjonowania tego typu instytucji. Pomoże to uniknąć pomyłki, która niekiedy może być tragiczna w skutkach.

Podstawą funkcjonowania e-kantorów jest połączenie ich systemów z systemami bankowymi. Dzięki temu klienci przesyłają waluty pomiędzy swoimi prywatnymi kontami bankowymi, a kontami kantorów internetowych. Dobrze jest więc wcześniej zorientować się z iloma bankami dany internetowy kantor współpracuje. Świadczy to m.in. o jakości współpracy z bankami.

W najlepszych kantorach stosuje się zabezpieczenia technologiczne analogiczne jak w przypadku bankowości internetowej. Serwis weryfikuje więc tożsamość użytkownika. Dzięki certyfikatowi Extended Validation SSL wszystkie transakcje realizowane są przy użyciu zaszyfrowanych danych. Czasem dodatkowo wykorzystuje się np. kody SMS.

E-kantory nie podlegają wprawdzie nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, ale mają obowiązek regularnego raportowania swoich działań do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF). Jest to organ administracji państwowej odpowiadający m.in. za zapobieganie wprowadzaniu do obrotu wartości majątkowych, które pochodzą z nieujawnionych lub nielegalnych źródeł.

Internetowy kantor można zwykle bardzo łatwo zweryfikować dzięki różnego typu forum oraz portalom społecznościowym. Klienci często umieszczają w sieci swoje opinie o danej usłudze czy produkcie. Dobrze jest więc odwiedzać profile e-kantorów i sprawdzić komentarze ich dotychczasowych użytkowników.

Warto także pamiętać, iż cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru. Przed dokonaniem transakcji trzeba zapoznać się także z innymi czynnikami – tym czy dany kantor posiada własne biuro obsługi klienta i jak ono jest zorganizowane, posiada stosowne certyfikaty i wyróżnienia, czy jest notowany w porównywarkach itd. Wszystkie te informacje świadczą o jakości działania.

O kondycji finansowej e-kantoru dużo mówi zgromadzony kapitał zakładowy oraz wartość zrealizowanych obrotów. Dobrze jest również zapoznać się z formą prawną firmy, doświadczeniem, ilością zatrudnionych pracowników. Takie dane powinny znajdować się na stronie internetowej serwisu.

Ponadto warto przejrzeć strony www poszczególnych kantorów i zapoznać się z tym, jak starają się udowodnić swoją wiarygodność. Niektóre z nich prowadzą np. rozdzielne księgowanie środków klientów i spółki operatora e-kantoru. Oznacza to, iż pieniądze klientów nie są inwestowanie w momencie oczekiwania na wymianę. Serwis gwarantuje tym samym pełne pokrycie środków.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Site Footer