Zobacz, czy krótka gra mobilna też może odnieść sukces

Gry wideo zawsze kojarzą się z rozbudowanymi produkcjami wysokobudżetowymi, jednak na rynku jest również wielu mniejszych twórców. Brak współpracy z wydawcą od początku produkcji sprawia, że studia nie muszą ograniczać swojej kreatywności. Przekłada się to na eksperymentalne podejście i bycie bliżej fanów. „Wybuchające Beczki: zrozumieć gry wideo” to książka, w której dowiemy się, że mniejsze i proste produkcje mogą oferować coś cenniejszego niż piękną grafikę i rozbudowany system walki - kontrolę nad czasem.

gra na smartfona

Małe gry, duża odpowiedzialność - gdzie znika nasz czas wolny?

Nikt nie lubi tracić czasu, tym bardziej wolnego, kiedy może oddać się hobby i innym przyjemnościom. Gry oferują ciekawą formę rozrywki, jednak co jakiś czas słychać narzekania, że zbyt łatwo zabierają nam w zamian całe godziny. Idealnym rozwiązaniem byłoby stworzenie produktu, od którego możemy oderwać się w każdej chwili, a rozegranie partii trwa tyle, co jedno wyjście do łazienki. Właśnie w ten sposób zaczęła rosnąć popularność gier mobilnych, czyli tytułów, które możemy zainstalować na swoim smartfonie.

Angry Birds i porcjowanie rozgrywki, idealne zarządzanie czasem

Krzysztof Gonciarz w „Wybuchających Beczkach” jako przykład gry idealnej podaje Angry Birds. Oczywiście pod kątem zarządzania spędzonym w niej czasem. Tłumaczy to tym, że rozgrywki są bardzo krótkie, mogą trwać nawet do kilkunastu sekund. Dzięki temu gracz wie, że włączając tytuł na swoim telefonie, nie utopi w niej kilku godzin. Oczywiście nie zawsze tak jest, bo prostota wykonania i jednocześnie coraz trudniejsze poziomy sprawiają, że zawsze ma się ochotę spróbować wykonać jeszcze jeden ruch.

Rozbijanie gry na małe kawałeczki i konkurencja

Nie tylko Angry Birds jest nastawione na krótkie seanse. Coraz więcej gier daje taką możliwość, również na konsolach przenośnych i PC. „Wybuchające Beczki: zrozumieć gry wideo” pokazuje jeszcze inne podobne przykłady. Trials HD - tytuł pozwalający na wykonywanie akrobacji motocyklem oraz Cywilizację, czyli kultową już serię.

Czy czas to wszystko, co stawia takie gry na wygranej pozycji? Nie, całość okraszona została możliwością konkurowania ze swoimi znajomymi. Po każdej rozgrywce ukazuje się nam tabelka z rekordami, na której zestawieni jesteśmy ze wszystkimi grającymi znajomymi.