Wybuchające Beczki: zrozumieć gry wideo - naucz się gier wideo od nowa

Książka „Wybuchające Beczki: zrozumieć gry wideo” jest jedną z ciekawszych pozycji na polskim rynku. Początkujący fani gier zazwyczaj nie mają pojęcia, gdzie szukać informacji o projektowaniu ich ulubionego medium. Wiele na tym tracą, ponieważ z minimalną znajomością technikaliów, mogliby bawić się o wiele świadomiej i wyciągać cenne wnioski na przyszłość.

Graj świadomie - czego dowiesz się z książki „Wybuchające Beczki: zrozumieć gry wideo”?

Każdy z nas kiedyś próbował swoich sił w grach wideo. Nie ważne, jaki gatunek wybraliśmy, liczy się sama zabawa i miło spędzony czas. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, co skłoniło twórcę do umieszczenia kamienia w tym konkretnym miejscu? Zadawanie pytań oznacza budowanie świadomości. To właśnie dzięki wątpliwościom i zgłaszanym wadom game developerzy mogą ciągle poprawiać swoje produkty. Z książki dowiesz się, czym charakteryzują się dobre gry, co sprawia, że w niektórych przypadkach produkcje niezależne mają o wiele większe możliwości, a także jak zachowuje się równowagę pomiędzy grafiką a dobrą fabułą.

System nagradzania w grach - ile razy się na niego złapałeś?

Łatwo zauważyć, że nagradzanie człowieka wpływa pozytywnie na jego motywację. Twórcy gier szybko z tego skorzystali i zaczęli wprowadzać systemy osiągnięć. Polegają one na systematycznym informowaniu gracza o tym, że udało mu się zrobić postępy podczas zabawy. Najczęściej monity pojawiają się w formie obrazka i krótkiego opisu. Jednak czy były one dostępne wcześniej? Owszem, ale w innej formie.

Gra była „cięta” na kawałki. Każdy z nich mógł być osobnym rozdziałem-obszarem, a wejście do niego nagradzano nową umiejętnością. Krzysztof Gonciarz tłumaczy nam jeszcze, że oprócz przełomowych umiejętności, nagrodą mógł być sam widok obszaru, ponieważ nowy rejon niesamowicie motywuje. Pomniejszymi gratyfikacjami mogą być także bronie, przedmioty kolekcjonerskie czy monety. Najbardziej satysfakcjonująca rozgrywka łączy wszystkie możliwości i daje graczowi poczucie, że niemalże każdy krok jest postępowy.

nagradzanie graczy w grach wideo

Wybuchające Beczki, czyli naucz się gier od nowa!

Powyższe przykłady o wiele bardziej szczegółowo zostały wyjaśnione w książce Krzysztofa Gonciarza. Twórcy gier stosują wiele trików mających sprawić, że produkt będzie dla nas atrakcyjny, a zabawa przyniesie sporo frajdy. Sprawdź, jak bardzo zmieni się postrzeganie medium gier wideo, jeśli nauczysz się je rozpoznawać.